Wudang.cz - úvodní stránka

Tai Chi

„Přirozeným pohybem k pohodě a zdraví“

 

Úvod » Cesty do Číny » Čína 2016

Čína 2016

 Je červenec a po roční pauze vyrážíme v pěti lidech opět do Číny. Ze širokého spektra zážitků jich uvedu stručně jen několik.

 Začínáme v Duhových horách. Ale ne v rezervaci Zhangye, kde si tu barevnou krásu můžete prohlížet zatím jen ze 4 oficiálních vyhlídek. Zvolili jsme místa stejně krásná, ale s neomezeným pohybem. Mohli jsme kam jsme chtěli, včetně různobarevných kaňonů, kde nám za cestičky sloužila vyschlá koryta potoků. A při téměř úplné absenci dalších návštěvníků jsme si to užili více než dostatečně.

Ze Xiningu jsme pak podnikli výpravy do dalších hor, zajímavých zase jinak.

Déle jsme se zdrželi v Xiahe se známým klášterem Labrang a v jeho okolí.

Za 20 let od mojí první návštěvy se klášter hodně změnil - pro většinu netibetských návštěvníků jde pouze o turistickou atrakci. My jsme se ale vydali i do okolí - hor, plání, průsmyků… - a užili si i vlídnosti a pohostinnosti místních obyvatel.

Zůstáváme v provincii Gansu a vydáváme se po zdejší západní části Hedvábné stezky. Kromě úžasných pamětihodností si užíváme i pouště a obdivujeme zdejší hliněnou část Velké zdi, na které se bohužel za ta dlouhá staletí už výrazně podepsala eroze.

Na cestě do Wudangu se ještě zastavujeme v horách Hua. Krásné počasí, majestátnost a rozmanitost hor s různou náročností výstupů na jednotlivé vrcholy…

A samozřejmě náš milovaný Wudang. Náročná cesta k Pěti drakům, odpočinkový pobyt v centrální části hor s konzultacemi cvičení…. (viz. i www.wudangschool.com).

Poté se přesouváme do námi dosud značně opomíjené provincie Jiangxi, k řece Jang-c´ a do oblasti Devíti řek. Zde je vše úplně jinak. Spousta řek, kanálů, rybníků, jezer… A právě proto je to tak okouzlující.

Za návštěvu stojí zde i jediné, z roviny vystupující hory. Lu šan jsou velice pestré. Co do měnícího se profilu, vegetace, zvířeny…. Mohli jsme zde strávit jediný den, ale ostatní návštěvníci zde většinou zůstávají více dní - dokonce i týden, protože jsou zde i ubytovací kapacity a toho, co stojí za vidění, je zde hodně.

Červenec je u konce, tak nám zbývá jen přesun do Pekingu a odlet domů.

 

Jan Turneber
červenec 2016

 

Autor článku: Jan Turneber

Autor fotografií: Jan Turneber