Wudang.cz - úvodní stránka

Tai Chi

„Přirozeným pohybem k pohodě a zdraví“

 

Přeskočit na menu vybrané sekce

Úvod » O cvičení Tai Chi

O cvičení Tai Chi

Při prvním setkání s Tai Chi a úvahách, zda by nemohlo být pro náš život prospěšné, každý z nás řeší podobné otázky. Lze na ně odpovědět univerzálně a jazykem, který bude srozumitelný pro každého? Určitě se o to můžeme alespoň pokusit:

To je jen několik z mnoha otázek, které mohou napadnout zájemce o Tai Chi.

Díky Internetu a dostatku literatury si každý může najít na své otázky odpovědi sám. I když třeba různé - z různých pohledů a různou odbornou hloubkou. Vždy je potřeba zapojit zdravý rozum, informace protřídit a najít v nich společnou sdělovanou podstatu. I když i to je někdy těžké, protože by třeba nikoho ani ve snu nenapadlo, že výzkumníci, mapující historii Tai Chi neodvedou svou práci tak, jak se od nich očekává. To je totiž konkrétní případ, kdy čínští vědci v druhé polovině minulého století nezahrnuli do přehledu stylů a vývoje Tai Chi wudangské styly Tai Chi. A přiznali to teprve poměrně nedávno, kdy jim svědomí nedalo a před svou smrtí přiznali toto pochybení. I velmi široce pojatý průzkum tak nemusí zahrnovat všechna fakta pouhým opomenutím v původních zdrojích, z nichž další autoři čerpali. V tomto duchu prosím vnímejte i zde uvedené úvahy.

Co by asi každý mohl (možná měl) vědět?

  • Jaký styl a sestavy cvičí. To určitě pomůže při komunikaci s dalšími vyznavači Tai Chi a předejde zbytečným nedorozuměním.
  • No a možná nějaké teoretické základy - třeba něco z toho, co je uvedeno v článečcích, dostupných v pravém sloupečku.

Ale na úplném začátku by určitě neškodilo zauvažovat nad tím, co od Tai Chi chci a čekám.  Ale je toho daleko více. Poměrně často panuje názor, že Tai Chi je lehké a zvládne je každý atd. Různé styly však mají různou náročnost - například styl Čchen bude díky nízkým postojům fyzicky náročnější než styl Jang. Nejjedodušší je vyzkoušet si styly Tai Chi, které pro vás přichází z hlediska dostupnosti v úvahu. Není nad osobní zkušenost. A pokud si projdete více úvodních kurzů u různých učitelů, tím lépe. Alespoň si uděláte obrázek nejen o různých stylech, ale i přístupech. Tedy pokud máte tu možnost.

Několika praktickými oblastmi se zabývám z pohledu vlastních zkušeností a názorů v sekci Praxe. Doufám, že Vám budou k užitku.

Držím Vám palce při výběru cvičení a přeji všem pohodu, ale i trpělivost při jeho vlastním provádění.

Jan Turneber