Wudang.cz - úvodní stránka

Tai Chi

„Přirozeným pohybem k pohodě a zdraví“

 

Přeskočit na menu vybrané sekce

Úvod » O cvičení Tai Chi » Je Tai Chi opravdu pro každého?

Je Tai Chi opravdu pro každého?

Poměrně často se objevuje tvrzení, že Tai Chi je pro každého. Že je zvládnou všichni a že nemá žádná omezení věková ani jiná.

Jsem přesvědčen, že většina z Vás, co nad Tai Chi uvažujete, jste dostatečně rozumní a kritičtí.

Co je z mého pohledu určitým, vlastně téměř hlavním omezením? Fakt, že se Tai Chi cvičí stále v postoji - ve stoje a v pohybu. Což minimálně představuje bariéru pro ty, kteří mají problémy s dolními končetinami. Tam je potom vhodnější zvolit jinou aktivitu. Z energeticky podobných cvičení jsou to různé druhy čchi-kungů, které mohou být prováděny i v sedě či v leže. Nicméně jsem se setkal i s lidmi, kteří se tvrdohlavě snažili o zvládnutí Tai Chi i při pohybových problémech a samozřejmě jim potom Tai Chi neprospívalo, ale spíše škodilo.

To jsou poměrně jasná a zjevná fyzická omezení. U psychických bariér je to složitější, protože na první pohled nejsou vidět. Zde se vše odvíjí od toho, co člověk od Tai Chi čeká, co a jak moc mu chce věnovat, k čemu jeho efekty použije, využije či hodlá zneužít. Více se tomuto problému věnuji v Kapitole o motivaci ke cvičení.

Proto je vhodné si Tai Chi vyzkoušet na vlastní kůži a potom se rozhodnout. Tai Chi je úžasné,  má mnoho stylů různé náročnosti, ale je potřeba k němu přistupovat se znalostí vlastního zdravotního stavu a fyzických možností. Případně je zkonzultovat se svým lékařem nebo cvičitelem.

Nicméně jsem přesvědčen, že výše uvedené řádky jsou skoro zbytečné, protože se dokážete dostatečně kvalifikovaně a odpovědně rozhodnout sami.

Jan Turneber